Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Eiropas Savienības informācija

Lapa Draugos Twitter RSS RSSJunkers iepazīstina ar plāniem ES pārbūvei pēc Brexit

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers trešdien atklāja savus Eiropas Savienības (ES) glābšanas plānus, vienlaikus brīdinot, ka blokam tagad jāraksta "jauna nodaļa", rēķinoties ar 2019.gadā gaidāmo Brexit.

Bijušais Luksemburgas premjers izklāstījis piecus "ceļus uz vienotību" - ES līderiem tie būtu jāapsver 25.martā Romā gaidāmajā īpašajā samitā, kas tiek rīkots par godu bloka dibināšanas līguma 60.gadadienai.

Ierosinājumu vidū ir ideja reducēt ES līdz līmenim, kad tā būtu tikai vienotais tirgus, un radīt "vairāku ātrumu" Eiropu, kurā līdzīgi domājošas valstis var īstenot savus plānus, pat ja citi tiem nepiekrīt.

"Romai jākļūst par sākumu jaunai nodaļai," Junkers uzsver dokumentā Baltā grāmatā par Eiropas nākotni, kurā kopā ar pielikumiem ir 32 lappuses.

"27 valstu vienotajai Eiropai ir jāveido pašai savs liktenis un jāizstrādā vīzija savai nākotnei," sacīja Junkers, ar savu plānu Briselē iepazīstinot Eiropas Parlamentu (EP).

Junkers pauda cerību, ka ES līderi izteiks secinājumus par viņa priekšlikumiem līdz gada beigām un līdz 2019.gada jūnijā gaidāmajām EP vēlēšanām izlems par tālākās rīcības kursu.

Plāns jau izraisījis Austrumeiropas dalībvalstu pretestību, kas bažījas, ka tādi tradicionālie smagsvari kā Vācija un Francija atstums tās malā tādos jautājumos kā imigrācija.

Bijusi dzirdama arī nepatika par laika izvēli šo plānu publiskošanai tik neilgi pirms svarīgajām Nīderlandes, Francijas un Vācijas vēlēšanām.

Viens no Junkera plāna punktiem paredz ES valstīm iespējas integrēties dažādos ātrumos, dažām izvēloties sadarboties ciešāk tādos jautājumos kā eiro valūta un aizsardzība.

Cits punkts paredz koncentrēties uz ES vienotā tirgus pabeigšanu, šādi cenšoties darīt galu ekonomikas krīzēm, kas piemeklējušas eiro valūtu.

Citi scenāriji paredz ignorēt eiroskeptiķus un sekot pilnībā federalizētas Eiropas sapnim vai arī sekot amerikāņu modelim un fokusēties uz reducētu darbakārtību, atstājot mazāksvarīgos jautājumus dalībvalstu ziņā.

Nobeigumā Junkers ierosina saglabāt "status quo", ES valstīm tiecoties pēc lielākas vienotības, tomēr vienlaikus tas nozīmētu vairāk asu strīdu tādos jautājumos kā imigrācija.

"Mēs Junkera Balto grāmatu saredzam kā dzimšanas apliecību ES ar 27 dalībvalstīm," atzina ES avots, kas vēlējās palikt anonīms.

"Mēs gribam, lai Roma būtu dzimšanas dienu svinības, bet arī sākums jaunām ļoti organizētām debatēm par virkni specifisku alternatīvu, kuras, kā mēs uzskatām, radīs vienotību un sadarbību."

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2016. gads 2015. gads 2014. gads 2013. gads 2012. gads 2011. gads, 2010. gads

Lisabonas līgums (rtf)
Lisabonas līgums (pdf)
Informācija uzņēmējiem

Uz sākumu

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.