Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Eiropas Savienības informācija

Lapa Draugos Twitter RSS RSSLatvija kļūst par 18. dalībvalsti, kas ievieš eiro

Pēc tam, kad 31.decembra pusnaktī - tieši 15 gadus pēc eiro ieviešanas 1999. gadā - Latvija ieviesa eiro, 18 dalībvalstīm un 333 miljoniem eiropiešu tā ir kopīga valūta. Eiro ieviešana ir liels sasniegums Latvijai un visai eirozonai kopumā. Latvijas iedzīvotāji no 1. janvāra var izņemt eiro skaidro naudu no bankomātiem un maksāt par saviem pirkumiem ar eiro. Šis solis ir bijis iespējams, pateicoties rūpīgam sagatavošanās darbam pirms vienotās valūtas ieviešanas.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu teica: „Ar patiesu prieku sveicu Latviju kā astoņpadsmito eirozonas dalībvalsti. Tas ir svarīgs notikums - ne tikai Latvijai, bet arī pašai eirozonai, kas vēl aizvien ir stabila, kā arī pievilcīga un atvērta jauniem dalībniekiem. Eiro ieviešana Latvijā ir Latvijas iestāžu un iedzīvotāju iespaidīgu centienu un nelokāmas apņēmības rezultāts. Pateicoties šiem centieniem, kas veikti tūlīt pēc smagas ekonomikas krīzes, Latvija iestāsies eirozonā stiprāka nekā jebkad, tādējādi sūtot iedrošinošu signālu citām valstīm, kas atrodas grūtā ekonomikas korekciju posmā. Eiropas Komisijas vārdā un es pats sirsnīgi sveicu Latviju un nosūtu vislabākos nākotnes vēlējumus.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks un ekonomikas, monetāro un eiro lietu komisārs Olli Rēns sacīja: „Es vēlos ļoti sirsnīgi sveikt Latvijas iedzīvotājus eirozonā. Jūsu pūliņi ir atmaksājušies, un Jūsu valsts spēcīgā ekonomikas atveseļošanās ir viennozīmīgi uzmundrinošs vēstījums citām Eiropas valstīm, kas atrodas sarežģītā ekonomikas korekciju procesā. Pievienošanās eirozonai iezīmē to, ka Latvija ir pabeigusi savu atgriešanos mūsu kontinenta politiskajā un ekonomikas centrā - un tas ir sasniegums, kas mums visiem būtu jāsvin.”

Eiro pakāpeniski aizstās latu kā Latvijas valūtu. Latvijā būs divu nedēļu ilgs vienlaicīgas apgrozības periods, kura laikā apgrozībā būs abas valūtas, lai tādējādi varētu pakāpeniski izņemt Latvijas latus no apgrozības. Saņemot maksājumu latos, skaidras naudas atlikums tiks izdots eiro valūtā.

1) Eiro skaidras naudas ieviešana Latvijas ekonomikā

Komercbankas no Latvijas Bankas jau iepriekš ir saņēmušas eiro banknotes un monētas un piegādājušas eiro skaidro naudu veikaliem un citiem uzņēmumiem.

Kopš 10. decembra iedzīvotājiem ir pieejami 800 000 sākumkomplektu, kuros ir eiro monētas ar Latvijas nacionālo pusi. Turklāt 70 000 īpašu sākumkomplektu ir piedāvāti mazumtirgotājiem.

No 1. janvāra Latvijas Bankā neierobežotu laiku varēs apmainīt latus pret eiro - neierobežotā apmērā un bez maksas, izmantojot oficiālo konvertācijas kursu (EUR 1 = LVL 0,702804). Skaidras naudas apmaiņas pakalpojumus neierobežotā apmērā un bez maksas komercbankas piedāvās līdz 2014. gada 30. jūnijam, savukārt pasta nodaļas - līdz 2014. 31. martam.

Gandrīz visi Latvijā esošie bankomāti izsniedza eiro banknotes jau 2014. gada 1. janvāra pirmajās 30 minūtēs. Lai atvieglinātu pārejas procesu, dažas bankas bija pagarinājušas savu darba laiku. 1. janvārī trīs lielāko banku 22 filiāles bija atvērtas pēcpusdienā. Vienlaicīgās apgrozības periodā vairākas bankas skaidrās naudas operāciju veikšanai filiālēs piesaistīs papildu darbiniekus

2) Cenu konvertācija

Kopš 2013. gada 1. oktobra cenām bija jābūt norādītām gan latos, gan eiro, un šis noteikums tiks piemērots līdz 2014. gada 30. jūnijam. Lai novērstu patērētāju bažas par cenu palielināšanu un ļaunprātīgu rīcību naudas apmaiņas periodā, 2013. gada jūlijā tika sākta kampaņa „Godīgs eiro ieviesējs”. Kampaņas ietvaros uzņēmumi (piemēram, mazumtirgotāji, finanšu iestādes, interneta veikali) tiek aicināti neizmantot ļaunprātīgos nolūkos naudas apmaiņu peļņas gūšanai, ievērot naudas apmaiņas noteikumus un sniegt saviem klientiem nepieciešamo palīdzību.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) jo īpaši uzrauga cenu atspoguļošanas un konvertācijas prasību ievērošanu cenu paralēlās atspoguļošanas periodā un kampaņas „Godīgs eiro ieviesējs” īstenošanu. PTAC var uzlikt naudas sodus un ievietot sabiedrībai pieejamā „melnajā sarakstā” to uzņēmumu nosaukumus, kuri neievēro memorandu „Godīgs eiro ieviesējs”.

Vispārīga informācija

Šā gada 5. martā Latvija oficiāli lūdza Komisiju izstrādāt ārkārtas konverģences ziņojumu, lai no 2014. gada 1. janvāra ieviestu eiro.

Komisija 5. jūnijā secināja, ka Latvija izpilda eiro ieviešanas kritērijus (sīkākai informācijai par novērtējumu lūdzam skatīt IP/13/500). ES finanšu ministri 9. jūlijā pieņēma oficiālo lēmumu, kas Latvijai pavēra ceļu uz eiro ieviešanu.

Latvija pēc tam sāka gatavoties pārejai uz eiro, īstenojot Latvijas Nacionālo eiro ieviešanas plānu, kurā izklāstīta visa informācija par eiro ieviešanas un latu izņemšanas no apgrozības organizāciju. Šajā plānā ir noteikts, piemēram, grafiks eiro skaidrās naudas piegādei komercbankām un mazumtirgotājiem, iedzīvotāju skaidrās naudas apmaiņas noteikumi, kas piemērojami pirms un pēc eiro ieviešanas pirmās dienas, stratēģija banku kontu, elektronisko maksājumu sistēmu un bankomātu pielāgošanai eiro valūtai u. tml.

Sagatavošanos pārejai uz eiro papildināja plaša informatīva kampaņa, ko īstenoja Latvijas iestādes. Eiropas Komisija un Eiropas Centrālā banka ir atbalstījušas šos centienus.

Papildu informācija

Komisijas priekšsēdētāja Barrozu video vēstījums par Latvijas pievienošanos eirozonai:

http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I084917&sitelang=en

Eiropas Komisijas tīmekļa vietne par eiro ieviešanu Latvijā:

http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/euro/2013-12-06-latvia-getting-ready-euro_en.htm

Latvijas nacionālā tīmekļa vietne par eiro ieviešanu:

http://www.eiro.lv/lv/sakums

Plašāku informāciju par eiro skatīt šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_lv.htm

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2017. gads 2016. gads 2015. gads 2014. gads 2013. gads 2012. gads 2011. gads, 2010. gads

Lisabonas līgums (rtf)
Lisabonas līgums (pdf)
Informācija uzņēmējiem

Uz sākumu

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.