Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Eiropas Savienības informācija

Lapa Draugos Twitter RSS RSSAtbalsta eiro ieviešanu

Saeima ceturtdien, 13.decembrī, konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja Euro ieviešanas likumprojektu, kas paredz noteikt vispārīgos Eiropas Savienības vienotās valūtas - eiro - ieviešanas principus Latvijā. Saeima likumprojektu atzina par steidzamu, un galīgajā lasījumā to plānots pieņemt nākamā gada 31.janvārī.

Jaunais likumprojekts eiro ieviešanai paredz vairākus pasākumus, kas skar skaidras un bezskaidras naudas nomaiņu, preču un pakalpojumu cenu paralēlu atspoguļošanu, grāmatvedības uzskaites pielāgošanu jaunās naudas ieviešanai, kā arī finanšu tirgus piemērošanas pasākumus.

Līdz ar eiro ieviešanu paredzēts divu nedēļu garš latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periods, kad skaidrās naudas norēķinos varēs lietot gan latus, gan eiro, bet atlikums tiks izdots tikai eiro. Pēc šī termiņa beigām norēķināties ar latiem vairs nevarēs un vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis būs eiro. Bankomātos šajā laikā latus vairs nevarēs saņemt.

Latus pret eiro kredītiestādēs bez maksas varēs samainīt sešu mēnešu laikā, Latvijas Bankā naudas maiņa paredzēta bez termiņa un bez apjoma ierobežojuma, bet Latvijas Pasta nodaļās latus uz eiro varēs samainīt viena mēneša laikā. Norēķinu kontos esošās naudas summas latos automātiski tiks konvertētas eiro.

Lai komersantiem būtu iespēja pārveidot kases aparātus un kases sistēmu darbam ar eiro, paredzēts cenu paralēlas atspoguļošanas periods. Trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas preču un pakalpojumu cenas būs jāatspoguļo gan latos, gan eiro. Tāpat latos un eiro tiks norādītas darījumu summas norēķinu dokumentos - čekos, kvītīs, pavadzīmēs.

Likumprojekts paredz naudas summas pēc latu konvertācijas uz eiro noapaļot līdz tuvākajam centam, ņemot vērā trešo zīmi aiz komata - ja tā ir no nulles līdz četri, tad centa vērtību nemaina, ja trešā zīme aiz komata ir no pieci līdz deviņi, tad centu noapaļo par vienu vērtību uz augšu. Tas pats attieksies arī uz preču un pakalpojumu cenu konvertāciju, un to kontrolēs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Sākot ar eiro ieviešanas dienu grāmatvedības reģistros ieraksti būs jāizdara, par vērtības mēru lietojot tikai eiro. Tāpat eiro būs jāsagatavo gada pārskats vai finanšu pārskats par gadu, kas noslēdzas eiro ieviešanas dienā.

Eiro ieviešanas dienu saskaņā ar konverģences ziņojumu par Latvijas atbilstību Māstrihtas kritērijiem noteiks Eiropas Savienības (ES) Padome, uzaicinot Latviju pievienoties eirozonai. Plānots, ka Latvija no nacionālās valūtas latiem uz eiro pāries 2014.gada 1.janvārī. Finanšu ministrijas informācija liecina, ka eiro centrālais kurss, ko ES Padome noteiks 2013.gada vasarā, būtiski neatšķirsies no pašreizējā - 0,702804 lati par vienu eiro.

Iepriekš par likumprojektu atbildīgās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē Finanšu ministrijas Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone deputātus informēja, ka, lai novērstu nepamatotu cenu paaugstināšanu, ir paredzēti vairāki pasākumi, tostarp cenu monitorings veikalos, bankās, pakalpojumu sniegšanas vietās, kā arī PTAC kontrole tirdzniecības vietās. Tāpat paredzēts aicināt uzņēmējus necelt cenas un piedalīties kampaņā „Godīgs eiro ieviesējs”.

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2018 2017. gads 2016. gads 2015. gads 2014. gads 2013. gads 2012. gads 2011. gads, 2010. gads

Lisabonas līgums (rtf)
Lisabonas līgums (pdf)
Informācija uzņēmējiem

Uz sākumu

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.