Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Eiropas Savienības informācija

Lapa Draugos Twitter RSS RSSEiro ieviešanas praktiskie aspekti

Kā notiks praktiskā pāreja no lata uz eiro?

Latvijā lats uz eiro tiks nomainīts vienā dienā, pēc tā saucamā Big-bang scenārija. 2014.gada 1.janvārī visa bezskaidrā nauda tiks bez maksas konvertēta automātiski uz eiro.

Skaidrās naudas nomaiņai ir paredzēts ilgāks laika periods. Iedzīvotāji savu skaidro naudu varēs bez komisijas maksas apmainīt jebkurā Latvijas komercbankā 6 mēnešu laikā pēc eiro ieviešanas. Vietās, kur nav pieejamas komercbanku filiāles, naudas apmaiņu būs iespējams veikt Latvijas Pasta nodaļās - kopā 302 apdzīvotās vietās.

2 nedēļas par precēm un pakalpojumiem varēs maksāt gan ar latiem, gan ar eiro. Norēķinoties ar latiem, atlikumu izdos eiro.

Ja kāds lats atradīsies vēlāk, to bez komisijas maksas varēs nomainīt uz eiro Latvijas Bankas filiālēs Rīgā, Daugavpilī un Liepājā. Latvijas Banka šo funkciju pildīs neierobežotu laiku, tātad iedzīvotājiem iespēja nomainīt valūtu būs vienmēr.

Svarīgi, ka lata nomaiņa pret eiro norisināsies pēc Eiropas Komisijas stingri noteikta maiņas kursa. Tā kā lats ir piesaistīts eiro kopš 2005.gada, iekrājumu vērtība nesamazināsies!

Kā būs iespējams orientēties jaunajās cenās?

Ir izstrādāti dažādi pasākumi, lai iedzīvotājiem nodrošinātu iespēju vieglāk orientēties jaunajās cenās.

Varēsim lēnām pierasts pie tā, cik produkts vai pakalpojums maksā eiro valūtā, jo 3 mēnešus pirms eiro ieviešanas un 6 mēnešus pēc visās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās cenām būs jābūt norādītām gan latos, gan eiro (paralēlās cenu atspoguļošanas periods).

Citu eiro zonas valstu pieredze liecina, ka pēc eiro ieviešanas atsevišķu preču cenas pat ir kritušās, lētāka kļuva, piem., elektrotehnika. Toties vietējie uzņēmumi, kuriem nav liela konkurence - frizētavas, restorāni, automašīnu saloni - izmantoja iespēju nepamatoti celt preču un pakalpojumu cenas. Tāpēc Latvijā 1 gadu pirms un 1 gadu pēc eiro ieviešanas notiks cenu monitorings, kā arī obligātajā paralēlo cenu atspoguļošanas periodā - cenu kontrole, kuru mērķis būs fiksēt negodīgu komersantu mēģinājumus nepamatoti celt cenas, tiks organizēta kampaņa „Godīgs eiro ieviesējs”.

Katra Latvijas mājsaimniecība saņems konvertācijas kartiņas, kurās varēs ērti redzēt jaunās summas biežāk sastopamajām maksājuma summām. Eiro projekta mājas lapā www.eiro.lv jau tagad darbojas eiro kalkulators, uz kura ikviens var veikt savu maksājumu vai savas algas pārrēķinu eiro. Cenu kalkulatoru varēs arī lejupielādēt kā aplikāciju mobilajā telefonā. Bērni savukārt ar jauno naudu un tās drošības pazīmēm tiks iepazīstināti skolā.

Notiks speciālas apmācības un semināri veikalu kasieriem, pašvaldību darbiniekiem, sociālajiem darbiniekiem un citiem informācijas starpniekiem, kuri ikdienā spēs palīdzēt sociāli mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām tikt galā ar jaunajām cenām, pārbaudīt, vai atlikums izdots pareizi.

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2017. gads 2016. gads 2015. gads 2014. gads 2013. gads 2012. gads 2011. gads, 2010. gads

Lisabonas līgums (rtf)
Lisabonas līgums (pdf)
Informācija uzņēmējiem

Uz sākumu

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.