Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Pasākumi un norises

Lapa Draugos Twitter RSS RSS “Valodu degustācijā” iepazīst malēniešu valodu

     
Dace Plaude
Septembris Latvijā ir ne tikai Dzejas dienu laiks. Katru gadu 26. septembrī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, kopš 2001. gada arī Latvijā, tiek atzīmēta Eiropas Valodu diena, pievēršot īpašu uzmanību Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei.
Trešdien Alūksnes pilsētas bibliotēkā EUROPE DIRECT informācijas centra Gulbenē Alūksnes filiāle un ES informācijas punkts rīkoja pasākumu „Valodu degustācija: malēnieši un viņu valoda”, kuru vadīja Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska. Uz to bija aicināti Alūksnes novada vidusskolas 10. klases skolēni un viņu audzinātāja Daiga Kozule.
Kā pasākuma ievadā atklāja EUROPE DIRECT informācijas centra Gulbenē Alūksnes filiāles koordinatore Silvija Mūrniece, Eiropas Valodu dienas mērķis ir ne tikai parādīt Eiropā dzīvojošo tautu valodu daudzveidību, bet arī veicināt interesi par tām, aicināt jauniešus apgūt dažādas valodas, jo tas paver jaunas iespējas. Taču, pirms mācīties svešvalodas, ir jāapzinās vērtības, kas ir mums pašiem, un tāda ir arī malēniešu valoda. Šogad Jaunlaicenes muižas muzejā tā vadītāja Sandra Jankovska, pulcējot ap sevi domubiedrus, uzsākusi nodarbību ciklu, kura laikā interesenti atsvaidzina vai no jauna apgūst malēniešu valodu. Tādēļ arī vadīt pasākumu ar visai intriģējošu nosaukumu „Valodu degustācija” un pastāstīt vairāk par malēniešiem un viņu valodu Alūksnes pilsētas bibliotēkā bija aicināta tieši Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja.
Sarunu ar jauniešiem Sandra Jankovska sāka ar jautājumu, cik no viņiem atzīst sevi par malēniešiem. Tā kā atbildes bija noliedzošas, Sandras Jankovskas sagatavotā prezentācija, kurā izmantota gan Andreja Kavača grāmata „Baltu senvēsture”, Oļģerta Ziļicka „Ļaujiet jel atvases dzīt”, Daces Markus un Jēkaba Raipuļa”Radošie malēnieši un viņu valoda”, gan arī citi avoti, bija aicinājums pamēģināt identificēt sevi ar malēniešiem. Sagatavotā prezentācija ietvēra gan vārdu „malēnietis”, „Maliena” un „Malēnija” skaidrojumu vēsturiskā skatījumā, kāds tas bijis 19. un 20. gadsimtā, gan arī sniedza ieskatu latviešu valodas dialektos un izloksnēs, aizguvumos no citām valodām. Kaut arī mūsdienās cilvēki cenšas runāt literārā valodā, gribam to vai ne, izrunā saglabājas dzimtās puses īpatnības. Mūsu izloksnē tā ir lauztā intonācija, platā un šaurā „e” un „ē” izruna, dažādi izteicieni, kas nav sastopami citās izloksnēs un literārajā valodā.
Prezentācijas noslēgumā Sandra Jankovska izvirzīja dažas hipotēzes, piemēram:
- malēniešu izloksne, iespējams, ir sena baltu valoda, kuru mazāk nekā citas pārveidojusi nenovēršamā valodas attīstība,
- tautas cita no citas neaizgūst vārdus, bet lieto kopīgus vārdus, kas saglabāti no senās kopīgās pirmvalodas un, attīstoties valodām, ir mainījušies,
- malēniešu valoda mums ir jāsaglabā kā īpaša vērtība senuma dēļ, lai pēc gadiem pētniekiem būtu pieejami oriģināli materiāli no valodas lietotājiem.
Tādēļ viņas aicinājums jaunajai paaudzei bija kļūt par valodu pētniekiem, jo šajā jomā paveras ļoti plašs darba lauks. Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska un darba ar apmeklētājiem un izglītojošā darba vadītāja Inese Dārziņa skolēniem piedāvāja izspēlēt arī malēniešu valodas vārdu spēli, kas pasākuma dalībniekos radīja īpašu interesi.
Kā pēc „Valodu degustācijas” atzina 10. klases audzinātāja Daiga Kozule un šīs klases audzēkne Ilizane, pasākums ir bijis patiešām interesants un izglītojošs. Daudzi no malēniešu valodas vārdiem bijuši gan zināmi, gan arī kādreiz dzirdēti.
- Tā kā šajā klasē mācās skolēni ne tikai no Alūksnes, bet arī citām novada vietām, esam iecerējuši kopā labāk iepazīt Alūksnes novadu. Šis pasākums, kurā uzzinājām vairāk par malēniešiem un viņu valodu, ir viens no veidiem, kā to izdarīt. Ar iepriekšējo klasi bijām Jaunlaicenes muižas muzejā un pārliecinājāmies, ka Jaunlaicene ir vieta, kurā dzīvo un strādā gaiši cilvēki. 23. septembrī dosimies pārgājienā uz Spidzenieku pilskalnu, kur tiksimies ar vēsturnieku Jāni Poli, - pastāstīja Daiga Kozule.
Vai pēc „Valodu degustācijas” Alūksnē ir kļuvis par kādu malēnieti vairāk? Uz šo Sandras Jankovskas jautājumu pēc pasākuma daži tā dalībnieki jau sniedza apstiprinošu atbildi. Ceļa maizei viņi saņēma Jaunlaicenes muižas muzeja vadītājas novēlējumu lepoties ar savu dzimto vietu, nezaudēt piederības sajūtu tai un apzināties savas saknes, jo: „pēc valodas savējie atpazīs, lai kur arī jūs būtu”.
Par malēniešiem un viņu valodu pasākuma dalībniekiem stāstīja Jaunlaicenes muižas muzeja vadītāja Sandra Jankovska
Daces Plaudes foto
0 komentāri
Citi koplietojumi

Vārds:

E-pasts: (pēc izvēles)


Smaidiņi: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

Ievadiet lūdzu attēlā redzamo kodu:

Atcerēties mani | Aizmirst mani

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.