Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Pasākumi un norises

Lapa Draugos Twitter RSS RSS Piedalies Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās Aūksnes rajonā!

     Augus – vēstniecības kandidātus pavasarī konkursa laikā izvirzīja Latvijas skolu audzēkņi un Latvijas Botāniķu biedrība, vēlēšanu “listē” iekļaujot katram Latvijas rajonam raksturīgās tipiskās sugas un īpašus augu valsts retumus.
Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās var piedalīties ikviens neatkarīgi no vecuma, dzimuma, tautības, izglītības, reliģiskās vai jebkādas citas pārliecības, - tāpat kā augi nešķiro, ko priecēt ar krāšņiem ziediem, neatvairāmu smaržu vai garšīgiem augļiem.

Alūksnes rajona balsošanas iecirknis atrodas Alūksnes pilsētas bibliotēkā Lielā Ezera ielā 24. Te jebkurš apmeklētājs var iepazīties ar kandidātiem, saņemt vēlēšanu biļetenus un nobalsot, iemetot vēlēšanu zīmi vēlēšanu urnā. Savukārt visās citās Alūksnes rajona bibliotēkās iedzīvotāji aicināti izmantot pieeju internetam un par savu kandidātu nobalsot vēstniecības mājas lapā www.auguvestnieciba.lv.

Alūksnes rajona augi – vēstniecības vēlēšanu kandidāti ir britu staģe, gada staipeknis un dzeltenā dzegužkurpīte.

Gada staipeknis
Gada staipeknis ir mūžzaļš augs ar ložņājošu, gulošu stublāju un 15 – 20 cm augstiem, stāviem dzinumiem, kuru galos atrodas pa vienam strobilam, kuros nobriest sēklas. Šo augu attīstība notiek ļoti lēni, sporas dīgst tikai pēc 3 – 8 gadiem, bet pilns gada staipekņa attīstības cikls staipekņiem ir 15 – 20 gadi. Gada staipekņi aug mitros mežos un Latvijā sastopami vēl samērā bieži, tomēr iekļauti īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Alūksnes rajonā sastopami lieli, gada staipeknim piemēroti mežu masīvi, tāpēc augs startē Augu vēstniecības vēlēšanās no Alūksnes rajona. (Foto: M.Pakalne)
Dzeltenā dzegužkurpīte
Dzeltenās dzegužkurpītes lielā zieda lūpa atgādina kurpi, tāpēc augam dots šāds nosaukums. Krāšņākā Latvijas orhideja zied maija beigās, jūnija sākumā, parasti uz viena stublāja ir viens vai divi ziedi, pavisam reti – trīs. Paiet ļoti ilga laiks – gandrīz 15 gadi, līdz no mazās sēkliņas izaug pieaudzis augs un sāk ziedēt. Turklāt ne jau katrā vietā sēkla var izaugt, bet tikai tur, kur augsnē sastopama īpaša mikorizas sēne, kas apgādā jauno augu ar nepieciešamajām barības vielām. Intensīvas mežsaimnieciskās darbības dēļ dzeltenā dzegužkurpīte Latvijā kļuvusi ļoti reta, tāpēc ir aizsargājama gan Latvijā, gan citur Eiropā. Alūksnes rajons ir viens no retajiem, kur tā mūsu valstī vēl sastopama. (Foto: V.Baroniņa)

Britu staģe
Britu staģe ir savvaļas radiniece dārza skaistulei helēniju ālantei. Protams, britu staģe ne tuvu nesasniedz ālantes izmērus, ir tikai apmēram 65 cm gara, stublājs viscaur nosegts ar mīkstiem matiņiem. Ziedi dzelteni, kurvīši pa vienam stublāja galā vai arī vairāki izkārtoti vairogveida ziedkopā. Britu staģe veido nelielas grupas sausās pļavās un krastu nogāzēs upju ielejās, krūmājos, retāk – palieņu pļavās. Latvijā sastopama samērā reti, tāpēc ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā un ir īpaši aizsargājama. (Foto: V.Baroniņa).Projekta aktualitāte un sadarbības partneri
Ar projektu “Latvijas Augu vēstniecība bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai” Latvijas Dabas fonds kā apvienības “Planta Europa” dalīborganizācija Latvijā piedalās starptautiskā komunikāciju projektā “Wake Up Call For Wild Plants”, kas 2007.gadā norisinās visās šīs organizācijas dalībvalstīs Eiropā. Projekta īstenošanas sadarbības partneris ir Latvijas Botāniķu biedrība.
Sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par iespēju ikdienā sniegt savu ieguldījumu dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā savā apkārtnē. Daudzas savvaļas augu sugas Eiropā ir apdraudētas, jo tiek iznīcinātas to dabiskās dzīvotnes, tās nereti tiek upurētas cilvēka ekonomisko interešu vārdā. Lai gan vēlme dzīvot, nekaitējot dabai, arvien pieaug, tomēr nekad retu savvaļas augu sugu aizsardzībai Eiropā un pasaulē nav pievērsta tik liela uzmanība kā, piemēram, retajiem putniem. Projekts ir ietvars, ar kura palīdzību runāt par nepieciešamību un reālajām iespējām aizsargāt retas augu sugas.

Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanu norisi atbalsta arī v/a “Kultūras informācijas sistēmas”, apzinoties valsts un nevalstiskā sektora sadarbības pozitīvo ietekmi, lai sekmētu uz zināšanām balstītas sabiedrības veidošanu Latvijā un veicinātu sabiedrības interesi par jaunāko informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanu un sabiedrības izpratni par apkārtējās vides saglabāšanu un dabas aizsardzību.
Projekta norisi Latvijā finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Ilze Salna
Augu vēstniecības projekta vadītāja
Latvijas Dabas fonds
Papildus informācija – 7359511, salna@ldf.lv
0 komentāri
Citi koplietojumi

Vārds:

E-pasts: (pēc izvēles)


Smaidiņi: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

Ievadiet lūdzu attēlā redzamo kodu:

Atcerēties mani | Aizmirst mani

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.