Ē-digitālā bibliotēka


 

 Top.LV

 

 

Pasākumi un norises

Lapa Draugos Twitter RSS RSS Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās Alūksnes rajonā uzvar dzeltenā dzegužkurpīte

      Pirmajās Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās, kas notika no 1.augusta līdz 14.septembrim, Alūksnes rajonā piedalījušies vairāk nekā 450 balsotāju, bet valstī kopā – gandrīz 12 tūkstoši. Par Alūksnes rajona uzvarētāju kļuvusi viena no skaistākajām Latvijas orhidejām – dzeltenā dzegužkurpīte. Kopā ar 25 pārējo rajonu vēstniekiem dzeltenā dzegužkurpīte tagad veidos simbolisku Latvijas Augu vēstniecību, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dabas daudzveidības saglabāšanai un savvaļas augu aizsardzības jautājumiem. Augu vēstniecības vēlēšanas rīkoja Latvijas Dabas fonds.

Dzeltenā dzegužkurpīte droši var pretendēt uz puķu skaistumkaralienes godu. Lielā, dzeltenā zieda lūpa atgādina kurpi, tāpēc acīmredzot augam dots šāds nosaukums. Krāšņākā Latvijas orhideja zied maija beigās, jūnija sākumā, parasti uz viena stublāja ir tikai viens līdz divi ziedi, reti trīs. Paiet ļoti ilgs laiks – gandrīz 15 gadu, līdz no mazās sēkliņas izaug pieaudzis augs un sāk ziedēt. Intensīvas mežsaimnieciskās darbības dēļ dzeltenā dzegužkurpīte Latvijā kļuvusi ļoti reta, tāpēc tā ir aizsargājama gan Latvijā, gan citur Eiropā. Alūksnes rajons ir viens no nedaudziem Latvijā, kur to var atrast. Augu vēstniecībā augs ieņems vērtīgo mežu vēstnieka amatu, aicinot saglabāt dabiskus, cilvēka maz ietekmētus mežus kā retu un aizsargājamu augu un dzīvnieku dzīvesvietu.

Uz 26 vēstnieku vietām valstī kandidēja 64 augi, nobalsot bija iespējams 35 vēlēšanu iecirkņos visā Latvijā un projekta mājas lapā internetā www.auguvestnieciba.lv. Augus – vēlēšanu kandidātus pavasarī izvirzīja Latvijas skolu audzēkņi un Latvijas Botāniķu biedrība, vēlēšanu “listē” iekļaujot katram Latvijas rajonam raksturīgās tipiskās sugas un īpašus augu valsts retumus.
Saskaitot vēlēšanu iecirkņos un internetā nodotās balsis, par pirmās simboliskās Augu vēstniecības vēstniekiem kļuvuši:
Aizkraukles rajons- Meža vizbulis
Limbažu rajons- Zemeņu āboliņš
Alūksnes rajons- Dzeltenā dzegužkurpīte
Ludzas rajons- Ruiša pūķgalve
Balvu rajons- Apaļlapu rasene
Madonas rajons- Laksis
Bauskas rajons- Tīruma zilausis
Ogres rajons- Smiltāja esparsete
Cēsu rajons- Bruņcepuru dzegužpuķe
Preiļu rajons- Mazā lēpe
Daugavpils rajons- Alpu āboliņš
Rēzeknes rajons- Mānīgā knīdija
Dobeles rajons- Zīda magone
Rīgas rajons- Pļavas silpurene
Gulbenes rajons- Dumbrāja vijolīte
Saldus rajons- Mušu ofrīda
Jēkabpils rajons- Peldošais ezerrieksts
Talsu rajons- Smaržīgā naktsvijole
Jelgavas rajons- Meža tulpe
Tukuma rajons- Krūmu čuža
Kuldīgas rajons- Krāšņā neļķe
Valkas rajons- Vīru dzegužpuķe
Krāslavas rajons- Meža silpurene
Valmieras rajons- Bezdelīgactiņa
Liepājas rajons- Sibīrijas skalbe
Ventspils rajons- Parastā purvmirte

Katrs vēstniecībā iekļuvušais augs saņems savu vēstnieka amatu simboliskajā vēstniecībā un stāstīs savu stāstu par dabas aizsardzību. Tā, piemēram, apaļlapu rasene kļūs par purvu aizsardzības vēstnieku, zīda magone kā Jāņuzāļu vēstnieks aicinās līgot dabai draudzīgi, iepazīt Jāņuzāles un plūkt tās, neiznīcinot, bet dabisko pļavu vēstniece bezdelīgactiņa stāstīs par bioloģiski vērtīgu zālāju apsaimniekošanu. Galīgais vēstnieku amatu sadalījums būs zināms 4.oktobrī, kad plkst. 13.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā Brīvības ielā 49/53 tiks atklāta arī Latvijas Augu vēstniecības foto izstāde. Iecerēts, ka nākamgad šī izstāde viesosies visos Latvijas rajonos.

Projekta aktualitāte un sadarbības partneri
Ar projektu “Latvijas Augu vēstniecība bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai” Latvijas Dabas fonds kā apvienības “Planta Europa” dalīborganizācija Latvijā piedalās starptautiskā komunikāciju projektā “Wake Up Call For Wild Plants”, kas 2007.gadā norisinās visās šīs organizācijas dalībvalstīs Eiropā. Projekta īstenošanas sadarbības partneris ir Latvijas Botāniķu biedrība un valsts aģentūra “Kultūras informācijas sistēmas”.
Sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par iespēju ikdienā sniegt savu ieguldījumu dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā savā apkārtnē. Daudzas savvaļas augu sugas Eiropā ir apdraudētas, jo tiek iznīcinātas to dabiskās dzīvotnes, tās nereti tiek upurētas cilvēka ekonomisko interešu vārdā. Lai gan vēlme dzīvot, nekaitējot dabai, arvien pieaug, tomēr nekad retu savvaļas augu sugu aizsardzībai Eiropā un pasaulē nav pievērsta tik liela uzmanība kā, piemēram, retajiem putniem. Projekts ir ietvars, ar kura palīdzību runāt par nepieciešamību un reālajām iespējām aizsargāt retas augu sugas. Par starptautiskā projekta rezultātiem organizācija “Planta Europa” informēs ES valstu vides ministrus oktobra vidū plānotajā vides ministru sanāksmē Bukarestē.

Projekta norisi Latvijā finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Ilze Salna
Augu vēstniecības projekta vadītāja
Latvijas Dabas fonds
Papildus informācija – 7359511, salna@ldf.lv
www.auguvestnieciba.lv
0 komentāri
Citi koplietojumi

Vārds:

E-pasts: (pēc izvēles)


Smaidiņi: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

Ievadiet lūdzu attēlā redzamo kodu:

Atcerēties mani | Aizmirst mani

<<< Atgriezties pie pasākumiem un norisēm

Uz sākumu

arhīvs: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006

 

aktualitātes | jaunās grāmatas | bibliotēka piedāvā | saites | lietošanas noteikumi | kontakti | novada bibliotēkas | e-resursi

© 2006-2012, Alūksnes pilsētas bibliotēka.